VIN na sklech vozů Škoda

skoda_vin_na_skla.jpg 8 kB Dalším důkazem toho, že vyznačení čísla VIN na skla vozidla má výrazný preventivní protikrádežový význam je to, že náš největší výrobce motorových vozidel mladoboleslavská Škoda Auto začal továrně značit číslo VIN na skla nových vozidel. Neznáme pravý důvod, ale na skla vyznačuje pouze posledních 11 znaků čísla VIN - viz obrázek.

Toto číslo však již není číslo VIN - není již totiž jednoznačným identifikačním číslem vozidla podle normy ISO 3779:1983. Podle tohoto čísla se například nedá v policejní evidenci zjistit, zda bylo nebo nebylo vozidlo ukradené. Mimo jiné to znamená, že Text policejní hlídka i přes podezření není schopna jednoznačně dokázat, že jde o kradené vozidlo a nemůže jej tedy ani zajistit. Vaše šance na navrácení vozidla tím výrazně kleslá. Můžete sice namítat, že celé číslo VIN je pod předním sklem. Není ale problém tuto nálepku překrýt nebo předělat včetně čárového kódu pod ním. Zloději aut jsou si toho všeho samozřejmě vědomi také...

Další závažnou skutečností je také to, že ani veřejnost nedokáže podle databáze ministerstva vnitra rozeznat, zda vozidlo, které je například nabízeno k prodeji, není kradené. V registru se totiž vyhledává podle začátečních znaků - viz obrázek níže, které na skle vozidla chybí. Stejné je to i u veřejných evidencí vozidel leasingových společností a jiných.

policie_priklad_v_hledani_v_registru_kradenych_.jpg, 150 kB

Výsledek hledání v policejním registru (https://www.mvcr.cz/auta/index.html)

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že i v případě továrně vyznačených částí čísla VIN u nových vozidel Škoda má smysl si vyleptat celé číslo VIN. Jedině kompletní číslo VIN dokáže jednoznačně identifikovat vaše vozidlo.

Copyright | vin-mark.cz | Privacy

[XHTML 1.0] [CSS]